Przepiękna pogoda sprawiła, że wyskoczyłem, w końcu, sfotografować co się w kampusie UKSW dzieje, bo od lat tu nie byłem, ale, przejeżdżając, widziałem, że sporo zmian, nie tylko na dewastacji otaczającego teren muru polegających, tu nastąpiło.
Trochę historii: zanim nasz znakomity encyklopedysta stał się patronem tej ulicy, były to dwie ulice:
Czcionki i Wodewil, dochodzące z dwóch stron do jednej z główniejszych ulic Młocin, a mianowicie Dankowickiej, która to, z kolei stanowi przedłużenie równie starej ulicy Dzierżoniowskiej.
Dziś, na Dankowickiej, można jeszcze obejrzeć przepiękne kocie łby, którymi kiedyś większość tutejszych ulic była wyłożona.
Historię Młocin opowiem przy innej okazji (może niedługo, bo akurat udało mi się w końcu sfotografować z bliska dawny budynek gminy Młociny, więc wypadałoby to pokazać), natomiast wróćmy do samej ulicy.
Ponieważ właśnie tu, przy ulicy Czcionki, w 1973 roku otwarto największy warszawski cmentarz, Komunalny Cmentarz Północny, nie wypadało, żeby główna brama tego cmentarza miała adres tak trudny do wymówienia.
Jednocześnie, ponieważ w roku następnym otwarto Wisłostradę, która tutaj, ulica Pułkową wyprowadzała cały ruch z Warszawy, to jednocześnie dojazd do cmentarza następował ulica Wodewil.
Wodewil, do cmentarza na Czcionki ... Zmieniono na Wójcickiego, jak to wówczas na tablicach napisano lub, jak to dziś jest - Wóycickiego - podobno obie nazwy są poprawne.
I właśnie tu, pod numerem 1/3 rozłożyła się swego czasu jednostka wojskowa WBOT, cokolwiek to nie znaczyło.
Dla nas, wyglądających przez okna pobliskiej podstawówki, były to, po prostu, "zające" (czego nie omieszkiwaliśmy głośno wykrzykiwać przez okna, schowani bezpiecznie za betonowym murem, wartownikami, siatka szkoły i wysokością pietra, z którego krzyczeliśmy), a wojska nazywaliśmy "rakietowymi" tzn. ziemia-łopata-powietrze.
Po '90 roku jednostkę zlikwidowano, a na jej terenie powstawać zaczęły prywatne szkoły, sklep MarcPolu, piekarnia, stacja paliw, stacja gazu i sporo innych małych inicjatyw gospodarczych, w tym również i moja, skromna osoba, swoją firmę tutaj, w dawnych, starannie wyremontowanych pomieszczeniach po kuchni jednostkowej umieściła.
Okazało się, że, mimo, że pomieszczenia te dziś UKSW przejął, to sporo śladów mojego i nie tylko mojego pobytu tutaj, pozostało.
W pewnym momencie, nagle, trochę bez uprzedzenia, zaczęły ubywać okoliczne firmy. Nikt nic nie mówił, ale chodziły słuchy, że tereny te, z jakiegoś powodu przejmują instytucje kościelne. Nie, nikomu nie wymawiali dzierżawy, co, biorąc pod uwagę ilość zatrudnianych tu osób oraz nakład pracy, jaki został włożony w przekształcenie tych terenów w cywilizowane obiekty nie było by zbyt sprawiedliwe, ale, jak się okazywało, najemcy, po prostu, dostawali nie do odrzucenia, kolejno, mniejsze czy większe podwyżki czynszów.
Pomału znikały firmy, stacja LPG, środki BHP, lampy ...
Przyszedł czas i na mnie.
Ostatni raz popatrzyłem na drogę, które przez kilka lat widziałem przez okno.
Nadszedł i na mnie czas.
Mróz zrobił się nieziemski. Zgrabiały mi ręce, ale chciałem zrobić przynajmniej małe kółko po starych kątach. Sporo rzeczy wybudowano, sporo miejsc pozostało takimi, jak je pamiętałem jeszcze z podstawówki.
A na koniec, wyszedł do mnie diabeł ...
I znów nadszedł na mnie czas ...
Oczywiście, jak zawsze, trochę więcej zdjęć w galerii.
Widzę żeś Ty i edukowany w tamtej okolicy. A ja niby oficjalnie mieszkam niedaleko całe życie ale poznawać zacząłem dopiero niedawno.
OdpowiedzUsuńMieszkałem.
OdpowiedzUsuńPrzeprowadziłem się do Łomianek, ale czuję się mocno związany z terenami dawnego "Źoliborza"
(taki napis wisiał na wjeździe nad Wisłostradą kiedyś :D)i w ogóle z terenami na północ od Gdańskiego.
Gdzie można znaleźć informacje na temat jednostki wojskowej, która tam była zanim wprowadziło się uksw> Nigdzie, ale to nigdzie nie ma żadnych informacji
OdpowiedzUsuńTak sie składa że służłem w tej jednostce.Nosiła nazwę,,Warszawska Brygada Obrony Terytorialnej,,W porywach służyło tam 3,500 żołnierzy piechoty razem z podległymi jednostkami z ,,Odolan,, i Koluszek.
OdpowiedzUsuńjaki rocznik
UsuńTo była jw 2233 OTK im Kilinskiego za moich czasów służyło 1750 luda lata 7577 Ryszard
UsuńW którym roku tam byłeś ja 1987
UsuńKurcze, a ja obok do podstawówki chodziłem :D
OdpowiedzUsuńNiewiele dziś zostało z jednostki: w stołówce jest piekarnia i MarcPol, w blokach szkoły, na boisku stoją budynki UKSW.
Nawet kościół jest na miejscu :D
Akurat MarcPolu to już dawno tam nie ma. Myślę, że może nawet ze dwa lata. A szkoda, bo mogłem na piechotkę skoczyć na małe zakupy. Teraz najbliżej jest biedronka i żabka przy Heroldów, ale to już sporo dalej (dla mnie akurat).
OdpowiedzUsuńCzyżby w MarcPolu sprzedawali alkohol zbyt blisko kaplicy? Pewnie już nic tam nie powstanie, piekarnia się wyniesie, a stołówkę zaorają i powstanie... kolejny budynek UKSW :D
Albo zbyt blisko szkół, bo jak miałem tam firmę, to ciągle mi pod oknami wystawała młodzież z piwem :)
OdpowiedzUsuńsłużyłem w tej jednostce 1987-1988 2101c
OdpowiedzUsuńszukam kolegów z tej kompani 4pl.3kmp.15bat
UsuńJa 3/3/15bat. w l. 83/84...
UsuńTo kolego byliśmy w tym samym roku ja też jednostka 2101 kompania B.
UsuńA ja chodziłem obok do podstawówki, w latach siedemdziesiątych :)
OdpowiedzUsuńHej! Wiesz może od kiedy i jak długo istniała na tym terenie jednostka wojskowa? Póki co wiem (z tego co tu napisane), że była w latach 70. i zakończyła swoje istnienie w 90. roku. Pytam bo piszę historię kampusu uniwersyteckiego i bardzo chętnie przygarnę jak najwięcej ciekawostek dot. tego terenu. Mógłbyś potwierdzić, że kaplica została zbudowana na miejscu przeklętym czy to bujda? z góry dzięki za odpowiedź! P.S paxxer@o2.pl
OdpowiedzUsuńwiosna 89 do 31.01.90 jednostka w likwidacji.
OdpowiedzUsuńCześć byłem magazynierem później kucharz 89 chudy
UsuńWitam ja też byłem kucharzem 89
UsuńCzy wiecie co było przed jednostką w jej miejscu?
OdpowiedzUsuńPuste tereny miejskie.
UsuńSłużyłem w tej jednostce od lipca 1982 do października 83. Szkoda, ale nie wyświetlają mi się zdjęcia na smartfonie.
OdpowiedzUsuńW 89 w zasadniczej służbie wojskowej Ocelotow od marca do stycznia 90 1 kompania 13 pułk pułkownik bomba
OdpowiedzUsuńW tej jednostce byłem kucharzem lata 76/77 pozdrawiam
OdpowiedzUsuń1987-88 15bat u jacka p fajne czasy
UsuńSłużba 1988 01.01-31.08, kompania transpportowa, Plk. Bomba, Chor. Wełpa, Chor. Hernik, Sierż. Boksz. Woziliśmy naszych "rakietowców" do roboty w FSO
OdpowiedzUsuń(talony na auta), Zakł. Mięsnych Żerań ( najlepiej zaopatrzony kiosk mięsny w Ukl. Warszawskim, MZK ( bilety roczne dla trepów i rodzin). Zabezpieczenie Cytadeli ( ciągniki balastowe 660 dl radiostacji), oprócz tego głównie ( koniec starego systemu) jako firma półdarmowego transportu dla Cytadeli ( Dow. Okr. W-wskiego). W sierpniu 88 na boisku las namiocików - ZOMO do ew. pacyfikacji strajku w Hucie Warszawa.
stawiałem te namioty z kolegami
Usuń1987-88 służyłem u jacka p i sierżanta gienka s.
UsuńSłużyłem w 83,84
OdpowiedzUsuńco było w miejscu w którym straszą ruiny Marc Polu?
OdpowiedzUsuń