niedziela, 25 sierpnia 2013

Pomnik Rzezi Wołyńskiej

Dość Świeża rzecz. Odsłonięto go w 70 rocznice rzezi wołyńskiej, 11 lipca b.r.
Początkowo buchnęła wieść, że pomnik będzie odzwierciedlał słynne zdjęcie, z dziećmi przywiązanymi drutem kolczastym do drzewa, na szczęście w porę przypomniano sobie, że zdjęcie powstało na wiele lat przed wojną i dotyczy innego, dość dramatycznego, wydarzenie, żeby zmienić koncepcję.
Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej, na których umieszczono nazwy 2136 miejscowości, z których ma być zebrana ziemia i umieszczona w sarkofagu u stóp krzyża.
Pomnik ustawiono tu pewnie dlatego, że w poblizu znajduje się juz pomnik Wołyńskiej Brygady AK.
Niestety, stoi też gustowny transformatorek, czy inne ustrojstwo. Przy okazji odnowiony, odmalowany i zasłonięty gustownymi krzaczkami, ale ... nie na długo :/
Acha. Autorem pomnika jest Marek Moderau :)

sobota, 24 sierpnia 2013

Brama Bielańska

Remontują Wrota Michajłowskie, czyli Bramę Bielańską Cytadeli.
Myślałem, że zaczęli budowę Muzeum Wojska Polskiego, ale nie. Remont finansuje Muzeum Niepodległości, które zarządza X Pawilonem.
Chciałem się coś bliżej dowiedzieć, trochę zdjęć zrobić i nawet dostałem pozwolenie, ale później się jednemu panu - z dziwnym młotkiem, a ja nie dyskutuję z człowiekiem z młotkiem ;) - odwidziało.

Tak więc nie wiem, czy remont obejmie jeszcze Wrota Iwanowskie, czyli Bramę Straceń, a może coś innego?



piątek, 23 sierpnia 2013

Fort Czerniakowski

 
Fort Czerniakowski, czyli filia Muzeum Wojska Polskiego, a konkretnie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Warto zajrzeć :)
 Kiedyś było tu także Muzeum Katyńskie,  ale przenosi się teraz do kaponiery w Cytadeli. Była fajna wystawa dotycząca obrony fortu w '39 roku, ale ostał się z tego jeden obrazek. Zamiast tego jest informacja o rozwoju naszej broni pancernej rozwieszona na siatkach odgradzających remontowane (chyba?) koszary.
Zresztą koszary sa tez fajne, dość nietypowe jak na ten rodzaj budowli - niestety, niedostępne.



No i Kusociński. Leży niedaleko mnie, a tu walczył i zosatł ranny w obronie Warszawy.

Mało kto o tym wie ...
Wszystkie zdjęcia

wtorek, 20 sierpnia 2013

Stefan Starzyński

Trochę niezauważalnie przeszła wczorajsza, 120 rocznica jego urodzin.

Warszawiak z urodzenia, prezydent Warszawy z nadania, później z wyboru. Bilans 5-letnich rządów Starzyńskiego w Warszawie: budowa ponad 100 tys. mieszkań z infrastrukturą, budowa 30 gmachów szkolnych i modernizacja kilkudziesięciu starych, wykończenie i oddanie do użytku – Muzeum Narodowego, Domu turysty, hali targowej na Żoliborzu, szpitala Przemienienia Pańskiego, renowacja Pałacu Blanka, Arsenału, Pałacu Bruchl, odkrycie średniowiecznych murów Warszawy, założenie muzeum na Zamku Warszawskim i Muzeum Piłsudskiego w Belwederze, przygotowanie projektu budowy mostu Piłsudskiego i sieci metra, modernizacja tras wylotowych Warszawy, modernizacja siedmiu szpitali.


Pomnikiem to mu się nędznym odwdzięczyliśmy :/

Przez całe swoje urzędowanie Starzyński popełnił jeden błąd - powołane przez niego  Muzeum Dawnej Warszawy  wraz ze zbiorami varsavianów cyklicznie przenoszonych z Muzeum Narodowego w czasie wojny uległo zniszczeniu a zbiory przepadły razem z Muzeum lub zostały rozproszone. Nie wiadomo w dodatku co straciliśmy, ponieważ wraz ze zbiorami przepadły inwentarze i katalogi, ale straty musiały być olbrzymie.

Ale  i tak go lubię. Należy do panteonu moich największych prezydentów Warszawy, a może nawet jest największym z nich? Szkoda, że Rynek nie ma piątej strony, bo by mu się niewątpliwie należała :)