Jest tu kilka obiektów wartych obejrzenia, ale niektóre są głęboko ukryte, nie widoczne na pierwszy rzut oka.
Z tych rzucających sie w oczy, ale to ciekawe, dla wybranych ( do których się zaliczam ;)) to pozostałości po "prześwietnych" latach dekady gierkowskiej. Niezbyt trwałych, jak się okazało. Obecnie wyglądają mniej więcej tak:
Zainteresowanych obejrzeniem tych, malowniczych skądinąd i rozwojowych pod względem fotografii, ruin, zapraszam do slajdowiska tutaj i tutaj.
Ja wolałbym się skupić na innych śladach, ginących na uboczu, a wartych poświecenia większej uwagi, niż te gruzowiska, a mianowicie na kaplicy grobowej hr. Antoniego (+1834) i Zofii z Rykaczewskich (+1867) Trębickich z I poł. XIX wieku.
Antoni Trębicki stał się właścicielem dawnych włości opatów czerwińskich, po kasacji zakonu w 1819 roku, po nim jego żona i potomkowie i tak było aż do 1940 roku, kiedy, z powodu przebiegającej w pobliżu granicy z Generalną Gubernią, splądrowano wieś, rozgrabiono majątek Trębickich, a wielu mieszkańców wywiezionych przez hitlerowców na roboty.
Po wojnie majątek przejęło państwo, a efekty tego można obejrzeć w slajdach powyżej.
Grobowiec ukryty jest głęboko w zaroślach, pozbawiony już wielu ozdób, w wielu miejscach pozbawiony tynku.
Jakoś było mi głupio to robić, czego żałuję, bo, jak się okazało, można, i nie wszedłem do środka. iestety, podobno inni nie mieli takich wątpliwości, w związku z czym wnętrze jest tak samo, a może bardziej, zdewastowane jak z zewnątrz.
Kasztany kwitną. Jadę dalej, spotkać się z innymi pozostałościami po tym rodzie.
cdn.
Aż wstyd przyznać, mieszkam w pobliżu a dopiero teraz "odkryłam" rodzinny grobowiec rodziny Trębickich i to zupełnie przez przypadek. Szkoda że nikt nie dba o jakby nie było zabytek i wszystko niszczeje na naszych oczach. A warto by było, bo przecież dzięki Trębickiemu Łomna zyskała tak ciekawą historię...w weekend jadę obejrzeć Pałac w posiadłości Trębickich który znajduje się nieopodal.
OdpowiedzUsuńPałac to bardzo mocna na wyrost powiedziane :/
OdpowiedzUsuńGrobowiec polecam :)
Jest na stronie ,,Moja gmina Czosnów"-także zdjęcia wnętrza.Nie widać takiej
OdpowiedzUsuńdewastacji.