wtorek, 10 września 2013

Okuniew. Kościół pw. św. Stanisława Kostki

Parafia okuniewska swoimi początkami sięga XV wieku, kiedy w tym miejscu stał drewniany kościół wzniesiony przez Stanisława Okonia, spalony w czasie najazdu szwedzkiego.
W 1692 roku powstaje kolejny kościół, który wraz z całym Okuniewem stał się ofiarą walk powstania listopadowego zaś na jego miejscu, w 1835 roku, ówczesny właściciel okolicznych dóbr, Jan Łubeński buduje widoczny na zdjęciach kościół murowany.
Niestety, zamknięta krata nie pozwoliła obejrzeć kościoła od środka, ale wiem, że posiada on 5 ołtarzy zaś obraz znajdujący się nad ołtarzem głównym przedstawia Trójcę Przenajświętszą i jest dziełem szkoły włoskiej.

Dzwonnica wybudowana w miejsce starej, drewnianej, w 1977 roku mieści dwa dzwony: Stanisław Kostka, staraniem okolicznych mieszkańców ufundowany w 1949 roku oraz Maryja i Maksymilian z 1977.11 komentarzy:

 1. Jan Łubieński.Warto może dodać, że kościół projektował Jakub Kubicki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma pewności, że kościół projektował Kubicki. Projektować mógł także J.Ch Aigner (który zaprojektował Św. Annę)

   Usuń
  2. A przepraszam, nie spojrzałam na późniejsze wpisy, teraz widzę.

   Usuń
 2. Z przodu to tak trochę święta Anna w wersji mini.

  OdpowiedzUsuń
 3. no fakt. Okuniew niestety znam tylko z tego, że się tamtędy przejeżdża i to raz na nigdy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakub Kubicki. Zgadza się. Niestety, ten fakt został pominięty na tablicy przy kościele :)

  Okuniew jest po drodze pomiędzy Sulejówkiem,a Ossowem i troszkę trzeba zjechać w bok z głównej drogi, żeby do tego kościółka trafić, więc faktycznie mało kto tam zagląda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym Jakubem Kubickim to może być niekoniecznie, bo dowiedziałem się, że autorstwo kościoła przypisuje się Chrystianowi Piotrowi Aignerowi, co by tłumaczyło podobieństwo do świętej Anny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeciwko autorstwu Aignera świadczy fakt, że kościół powstawał już po jego wyjeździe do Włoch, a zwykle architekt nie tylko tworzył projekt ,ale i nadzorował budowę. Informację o Kubickim znalazłem w "Miastach polskich w tysiącleciu".

   Usuń
 6. Trzeba to zapamiętać, bo podobieństwo fasad przywodziło na myśl tego Aignera.
  Teraz, jak budują Park Bitwy Warszawskiej, to może być częściej odwiedzane miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Obecny kościół zbudowany 1823-35 być może wg projektu arch. Chrystiana Piotra Aignera..."[Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom X województwo warszawskie, zeszyt 27 powiat wołomiński, Warszawa 1969].
  Źródło poważne, czyli więc jednak chyba nie Kubicki. Biję się w piersi.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Być może" ... Im bardziej przyglądam się architektom, to mi żaden nie pasuje. Aigner, faktycznie, wyjechał z Polski zanim rozpoczęto budowę kościoła, a możliwe, że nawet jeżeli wcześniej przekazał plany budowy komuś, to Okuniew w międzyczasie został spalony.
  Natomiast Kubicki, dla odmiany, zmarł przed ukończeniem budowy kościoła, wcześniej mocno angażując się we wcześniej dzierżawiony, a później kupiony majątek w Wilkowie, po drugiej stronie Wisły. Ze względu na ten majątek to pewnie potrzebował pieniędzy, a dokończenie projektu Aihnera, na przykład dlatego, że plany się spaliły, mogło wejść w grę - w końcu obaj byli przedstawicielami empire, a taki styl jest wymieniony przy architektury kościoła.

  OdpowiedzUsuń