wtorek, 7 maja 2013

Kościół parochialny w Wawrzyszewie.

Wieś Wawrzyszew należała do parochii ś. Jana Chrzciciela w Warszawie, ale że Wawrzyszew zbyt daleko od Warszawy leży, przeto dla wygody mieszkańców tej wsi Baltazar Szymaszowski, czy też Szymanowski, lekarz królewski, artium et medicinae doctor, założył i uposażył tu kościół parochialny 1542 roku, a biskup poznański Benedykt Izbieński nadał mu dziesięciny ze wsi królewskiej Burakowska Wola.

Kościół wawrzyszewski niezbyt jeszcze wówczas dawny wizytował w roku 1603 biskup poznański, Wawrzyniec Goślicki i tak go opisuje: „Kościół w Wawrzyszewie cały murowany, pod tytułem ś. Maryi Magdaleny poświęcony, deskami pokryty dobrze, ale zakrystya jego grozi w podniebieniu wielkiem niebezpieczeństwem, ściany też kościoła i sufit wymagają naprawy. Kolatorem kościoła jest pan N. Kącki”. - Uposażeniem kościoła, prócz łanu jednego roli w Wawrzyszewie były dziesięciny z Wawrzyszewa, z młynów królewskich i z Wróblewa.
 Kościół pw. św. Marii Magdaleny zbudowany został w stylu wczesnego baroku. Data budowy nie jest znana i podawane są różne: 1539?, 1542?, 1543-48?, 1546?
Obok kościoła znajduje się  parafialny zbudowany w 1973 r. przez ks. Witolda Jankowskiego oraz plebania zbudowana w 1826 r. (1846?) przez ks. I. Tarnowskiego.
 Parafia posiada własny cmentarz, założony w 1830 r.

Dziś XVI-wieczny kościółek jest już za mały. Otoczony blokami przycupnął w cieniu większego brata. Kościół nowy pw. Maryi Matki Zawierzenia, zbudowany w latach 1994-1997 wg projektu arch. Stanisława Fijałkowskiego, przez ks. Witolda Jankowskiego.


Album Wawrzyszew


6 komentarzy:

  1. Cmentarz niby nieciekawy, ale na paru grobach można znaleźć parę graficznych ciekawostek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zazwyczaj chodzę po grobach tych z Termopil, ze Szwedzkich górek i powstańców, ale czasami też szukam śladów po mojej rodzinie i sąsiadach.

    Mały, ale coś mnie tam ciągnie i jeszcze nie udało mi się całego obejrzeć :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cmentarz ma ciekawe ukształtowanie terenu, a dla poszukiwaczy doczesnych szczątków znanych osób jest atrakcja w postaci grobu Anny Jantar.
    W blokach przy kościele (ul. Tołstoja) kręcono "Filipa z konopii".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie ostatnio oglądałem "Filipa" (jakżesz on się szybko zestarzał!), i jest tam scena podjazdu ślubnym mercem spod bloku pod bramę tego kościoła.
      Fajne zdjęcia!

      Usuń
  4. O, kościółek w którym mnie ochrzczono, bo się babcia ze strony taty uparła ;)))

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja tam tylko na pogrzebach bywałem, za to w nowym już na komunii :D

    A chrzcili cię w tej zabytkowej chrzcielnicy z boku budynku? :?
    :D

    OdpowiedzUsuń